Nagyon izgalmas, hogy mikor hány foga jött ki, mikor fordult meg, és mikor kezdett gyümölcsöt enni.
Természetesen így van. De csak számodra.
Képzeld el ezt a kapcsolatot úgy, mint egy friss szerelmet. Mondjuk a barátnődnek új pasija van. Hiába hívod fel, ha ki is csöng a telefonja, soha nem ér rá közös programot csinálni veled, a facebookra csak csókolózós képeket és szívecskéket posztol, de ha mégis beül veled egy kávéra, másról se tud beszélni, csak a srácról, olyan részletekről is, amikre te nem vagy kiváncsi. Elábrándozik, ha hozzá szólsz, és egyszer csak azt veszed észre, hogy a barátnőd egész más ember lett, mint volt, és egyre kevésbé vágysz a társaságára, ahogy láthatóan ő is a tiédre.
Egy gyermek születése is hasonló helyzet, sőt, a veszély még nagyobb, hiszen a baba a nagy szerelem mellett napi 24 órás munkát és társaságot jelent az anyukának.
Ilyenkor nagyon gyakran előfordul, hogy a régi barátok eltávolodnak az embertől, legfeljebb a kisgyerekes barátok maradnak meg, esetleg új ismeretségek kötődnek a játszótéren. De ezek ritkán bizonyulnak mélynek, általában kimerülnek a pelenkamárkák és a napi rutin kibeszélésében. Ha visszagondolsz a régi, éjszakába nyúló, borozgatós beszélgetésekre és nagy nevetésekre az egykori társaságoddal, szomorúan nyugtázod, hogy az már a múlt – mintha nem is te lettél volna.
A barátaid megőrzése egyben önmagad megőrzését is jelenti.
Ha néhány dologra odafigyelsz, némi energia ráfordításával könnyen megtarthatod a jó kapcsolatot régi barátaiddal.
1. Gondolkozz az ő fejükkel!
Mi az, ami őket érdekli? Fontos nekik, hogy mennyit aludt/kakilt/evett a babád? Valószínűleg nem. De ez nem azt jelenti, hogy a gyereked nem érdekli őket. Nagyon is érdekli. Főleg, hogy rád milyen hatással van, hogyan változtatta meg az életedet, kire hasonlít, mond-e vicces dolgokat, és mosolyog-e rájuk, vagy sírva fakad, ha a kezükbe adod.
Ennek fényében feltétlenül ki kell posztolni a közösségi oldalra, hogy ma se aludta át az éjszakát? Biztos, hogy ennél sokkal érdekesebb dolgok is történnek veletek.
2. Érdeklődj!
Ne várd, hogy megcsörrenjen a telefon, te is felívhatod a régi barátokat, még ha látszólag el is tűntek, mióta gyereked van. Valószínű éppen ők gondolják úgy, hogy már nincs időd rájuk. Ha pedig már beszéltek, kérdezősködj róluk, mi van velük, még ha náluk nem is történt olyan fontos esemény, mint nálatok. Érezzék, hogy még érdekelnek téged. Neked is felüdülés lesz végre nem babás témákról csevegni.
3. Vedd könnyedén!
Ha meghívod a barátaidat babanézőbe, ne vedd olyan szigorúan a napirendet, vagy a babád szokásait, hogy mindenkinek annak kelljen alárendelnie magát. Ne rúgd ki őket csak azért, mert alvásidő van, egyszer kibírja a bébi, hogy kicsit később fekszik le. Ha mégsem bírja ki, akkor vond be őket a fürdetésbe, etetésbe, ez nekik is élmény lesz, másrészt ebből venni fogják a lapot, hogy most már későre jár. Add nyugodtan az ölükbe, hadd játsszanak vele, ne légy „anyatigris”.
4. Kérj segítséget!
Barátaidat nyugodtan kérd meg apró szívességekre, amikor meghívod őket. Neked is könnyebb lesz, és ők is hasznosnak érezhetik magukat, ráadásul részt vehetnek olyasmiben, amiben máskor nem. De csak könnyen teljesíthető dolgokat kérj, a többórás bébiszittelés pl. nem való olyannak, aki most lát kisbabát először közelről.
5. Csak derűsen!
Nem kell eljátszani, hogy friss, üde és gondtalan vagy, ha egyszer nem. De ne áraszd el őket a gondjaiddal, nekik is megvan a sajátjuk. Inkább örülj, hogy a jó társaságban kizökkenhetsz a mindennapok mókuskerekéből. Őrizd meg a humorodat, könnyedségedet.
6. Informálódj!
Ne hagyd, hogy az anyai teendők sora teljesen kitöltse az életedet! Hagyj helyet benne olvasásnak, kiállításoknak, koncerteknek, filmeknek, nézz tv-t, böngészd a netet, hogy mindig tudd, mi a helyzet a világban. Ez is segít abban, hogy ne a hozzátáplálás legyen a legfőbb témád, ha emberekkel találkozol. Ha úgy érzed, hogy semmi időd és segítséged sincs, akkor legalább mikor a pici alszik, akkor szánj időt informálódásra, pihenésképpen.
7. Külső helyszín
Ha sikerül időt szakítanod arra, hogy beülj a barátaiddal egy kávézóba, vagy elmenj egy társasági eseményre baba nélkül, akkor tényleg hagyd otthon a babát. Úgy értem, ne azon kattogj folyton, hogy mi lehet vele, meg hogy haza kéne menned. Biztosan jó kezekben van, ha mégis gond van, akkor majd felhívnak. Tiszteld meg a többieket azzal, hogy minden figyelmedet rájuk fordítod, ha velük vagy.
Az, hogy gyereked született, tényleg csodálatos dolog, rengeteg új élményt és tapasztalatot jelent, de mindig tartsd észben, hogy ettől te több lettél, nem pedig kevesebb. Maradj meg annak, aki voltál. Barátaid hálásak lesznek érte.