Az első gyerek megszületése a legharmonikusabb kapcsolatot is próbára teszi. Az apa eleve kimarad egy csomó dologból már a várandósság alatt: nem érti a hangulatváltozásokat, nem az ő testében fejlődik a baba, nincsenek meg azok az ösztönei, amelyek nekünk ezt a folyamatot többé-kevésbé természetessé teszik. Aggódik, bizonytalan, örül, de tele van kérdőjellel. A szeretett nő az orra előtt változik meg kívül-belül, a hálószobában is minden más lesz, a gyerek megszületésével pedig nyakába zuhan a felelősség és egy sor addig ismeretlen érzelem, gondolat, tennivaló – az élet gyökeresen megváltozik.
Már nem ketten vagytok, hanem hárman. Ráadásul a kis harmadik lesz a főnök.
Egy férfinak sem könnyű feladat szülővé válni, sőt, sok szempontból nehezebb is, mint egy nőnek. Nagy szükségetek lesz egymásra ebben az időben, időtök és energiátok viszont nem sok, ezért ezekből tudatosan kell áldozni arra, hogy folyamatosan emlékeztessétek egymást és magatokat arra: egy pár vagytok, és ugyanúgy szeretitek egymást, mint eddig, sőt.
1.) 9 hónap
Ha empátiát vársz el a férfitól, akkor segíts neki megérteni, ami benned zajlik. Én mindig utánanéztem a neten, hogy az adott héten épp mi történik a testemben, hol tart a baba a fejlődésben, és mire számíthatok. Ezeket az információkat aztán a férjemmel is megosztottam, aki nagy érdeklődéssel hallgatta őket. Sokszor azért nem kérdeznek a férfiak a terhességgel kapcsolatban, mert nem tudják, mit is kérdezzenek, de ez nem azt jelenti, hogy nem érdekli őket az egész. Ha elmondasz néhány érdekes részletet, az máris kézzelfoghatóbbá és izgalmasabbá teszi a dolgot számukra. Tedd a kezét a hasadra, amikor a baba rugdos, hadd érezze ő is. Legalább 2 ultrahang vizsgálatot időzíts úgy, hogy ő is ott lehessen. Menjetek el kisbabás rokonokhoz, barátokhoz látogatóba, ez mindkettőtöknek hasznos tapasztalat lesz.
Mondd el a párodnak azt is, hogy most a hormonok miatt több megértésre és türelemre van szükséged, sokszor magad sem érted a saját érzelmeidet. Ne várd, hogy olvasson a gondolataidban, közöld vele, hogy mire vágysz, de ne sértődj meg akkor se, ha nem teljesíti azonnal. Most sokkal nagyobb horderejűnek találhatod a dolgokat, mint amilyenek valójában. Ha nem hoz neked epret októberben az éjszaka közepén, attól még nem rossz ember. Ha pedig hoz, ne felejtsd el értékelni. Most ugyan körülötted forog a világ, de attól még ő is egy érző lény.
Töltsétek tartalmasan a szabadidőt, menjetek moziba, színházba, koncertre, étterembe, ha tehetitek, utazzatok. Használjátok ki az utolsó hónapokat, amikor még csak ketten vagytok.
Amit ne erőltess: a kismamacuccokat, kórházi kellékeket ne a pároddal vedd meg, az eldobható bugyi és a melltartóbetét nem feltétlenül tartozik rá.
2.) A szülés
A szüléstől a férjem szinte jobban félt, mint én. A férfiak szerint ebben az a legrosszabb, hogy a nő szenved, ők pedig nem tudnak rajta segíteni. Csak aggódhatnak, és drukkolhatnak, hogy minden rendben legyen, de nem tehetnek semmit. Manapság nagy divat a szülésfelkészítő tanfolyam, ahová a kispapa is elkíséri az asszonyt, én ezt nem tartottam szükségesnek, de persze nem beszélek le róla senkit. Fontos viszont, hogy az otthon-kórház útvonalat idejében kitapasztaljátok, hogy érdemes menni, hány perc alatt vagytok ott csúcsforgalomban, ezt a távot érdemes megtenni egyszer-kétszer, hogy majd a nagy idegeskedésben ebben legalább biztosak legyetek. Írd fel, mit kell a friss apukának elintézni, beszerezni, amíg a kórházban vagy (természetesen a tejfakasztó buli megszervezésén kívül). Apás szülés esetén kérj tőle kisebb szívességeket, pl. masszírozzon meg, támassza a hátad, hozzon vizet, fogja a kezed, vagy ha az esik jól, hagyjon békén, a lényeg, hogy mindig tudasd vele, mit szeretnél, és éreztesd vele, hogy fontos a jelenléte.
Amit ne erőltess: az apás szülést. Erről kezdjetek el idejében beszélgetni, és kezeld őt egyenrangú félként, akinek van beleszólása, hogy ott akar-e lenni a szülőszobában vagy nem. Te sem akarod, hogy maradandó rossz élményként maradjon meg benne a gyermeke születése, tehát ha ő olyan alkat, aki ezt nem bírja, ne erőltesd, hogy ott legyen. Nyugtasd meg, hogy menet közben is eldöntheti, marad-e, vagy inkább odakint vár. Ha sejted, hogy az eredmény negatív lesz, inkább kérj fel valaki mást kísérőnek, mondjuk a nővéredet vagy az anyukádat.
3.) Az a bizonyos hat hét
A kisbaba teljesen leköti az anyukát, szex kizárva, a munkahelyen a kialvatlansággal kell megküzdeni, otthon pedig a vadonatúj feladatokkal. Nem könnyű ilyenkor az új apáknak sem. 5-10%-uk még baby blues-szerű tüneteket is mutat az első hetekben. Fontos, hogy ilyenkor is szakítsatok időt összebújásra, gyengédségre, beszélgetésre. A szextilalom nem jelenti azt, hogy egymáshoz se szabad érni.
Amit ne erőltess: ne kezdd el a párodat szolgaként ugráltatni. Neked valóban pihenésre van szükséged, és jól jön a segítség, de mindig kedvesen kérd meg, ha valamire szükséged van, és ne sózz hirtelen tizenötször annyi munkát a nyakába, mint amennyit azelőtt elvégzett otthon. Inkább kérj meg több rokont, barátot, hogy segítsenek, a friss apukát pedig engedd nyugodtan ráhangolódni az új szerepére, hadd töltsön minél több időt a babával és veled.
4.) Az élet gyerekkel
Mostantól ritkán lesztek kettesben, egy jó darabig állandóan fáradtak, feszültek lesztek, túl sok mindennapi teendő köt majd le titeket, tudatosan kell tehát szép lassan visszatalálni egymáshoz. Ahhoz is idő és sok türelem kell, hogy a szexuális vágyad visszatérjen. De ezért neked is tenned kell: keresd az alkalmat a gyengédségre, ne zárkózz el, ha a párod kezdeményez, próbáld elengedni magad. Ha nem sikerül, az se baj, majd sikerül legközelebb. Figyeljetek oda, most nagyon könnyű az elhidegülés útjára lépni!
Kéthetente egyszer szervezzetek gyerekmentes estét, menjetek el kettesben „randizni”. Ezek a kimozdulások úgy kellenek a kapcsolatnak, mint a falat kenyér. De otthon is lehet romantikázni: ha a baba már alszik, főzzetek egy finom vacsorát, gyújtsatok hozzá gyertyát, beszélgessetek szigorúan a napi rutinon kívül eső témákról. Sokkal tartalmasabb lesz egy ilyen este, mint ha csak kidőlnétek a tv előtt, vagy lerogynátok a számítógép elé.
Amit ne erőltess: olyan programot, amihez a párodnak nincs kedve. Ne erőltessétek a kimozdulást, csak azért, mert már egy hete megbeszéltétek.
Ha el akar menni egyszer-egyszer a barátaival sörözni, ne állj az útjába. Legközelebb ruccanj ki te is a csajokkal.
Végül: ne kövesd el azt a hibát, amit nagyon sok friss anyuka elkövet: hogy elhanyagolod magad. Igenis lehet a baba mellett is csinosnak és vonzónak maradni. Az önbizalom a jó párkapcsolat egyik alappillére. Ennek érdekében néha ki kell kapcsolni, félretenni minden teendőt, felfrissülni, elvonulni, törődni egy kicsit a testeddel és a lelkeddel is. Tedd meg magadért – és a szeretett férfi kedvéért, aki meglátod, hálás lesz érte.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: